شرکت طراحان ماشین حجازیان
شرکت طراحان ماشین حجازیان

preloader

 

ریکلایمر (انبار مکانیزه انباشت مواد معدنی)

استاکر برقی و ریکلایمر دو تجهیزات انباشت و برداشت مواد فله‌ای هستند که در صنایع مختلف مانند سیمان، سنگ آهن، زغال سنگ و … کاربرد دارند. استاکر سیمان یک دستگاه است که با استفاده از یک نوار نقاله، مواد خرد شده را به‌صورت توده‌ای در انبار می‌چیند و ریکلایمر هم با استفاده از یک بازوی متحرک، مواد توده شده را به‌صورت لایه‌ای از انبار خارج و به محل مصرف منتقل می‌کند. هدف استفاده از استاکر و ریکلایمر ذخیره سازی، حمل و نقل و توزیع بهینه مواد فله‌ای با حجم بالا است.

ریکلایمر

کارکرد ریکلایمر

ریکلایمر باعث می‌شود مواد به‌صورت یکنواخت، ترکیب شده و با کیفیت بالا در دسترس باشند. ای دستگاه با کاهش هزینه‌های حمل و نقل و ذخیره سازی، به بهبود راندمان و سودآوری صنایع کمک می‌کند.

نحوه عملکرد ریکلایمر

نحوه عملکرد ریکلایمر به‌صورت زیر است:

  • پس از انباشت مواد و ایجاد پایه‌های مواد توسط یک استاکر، ریکلایمر در محوطه انبار شروع به حرکت روی یک ریل می‌کند.
  • بازوی ریکلایمر به‌صورت عمودی تنظیم شده و به‌صورت دورانی می‌چرخد تا بهترین زاویه برای جداسازی مواد را پیدا کند.
  • بسته به نوع ریکلایمر در معدن، از چرخ بیل یا اسکرپر برای خارج کردن مواد از توده‌ها استفاده می‌شود. چرخ بیل یک دستگاه دارای باکت‌های چرخان است که مواد را بالابرده و روی نوار نقاله می‌ریزد. اسکرپر یک دستگاه دارای صفحات فولادی است که روی یک زنجیر قرار دارند و مواد را خشکانده و روی نوار نقاله منتقل می‌کنند.
  • نوار نقاله ریکلایمر مواد جداسازی شده را به سمت خروج انبار حمل کرده و به سامسون فیدر یا لودر می‌رساند. سامسون فیدر یک دستگاه دارای پروانه‌های فولادی است که روی چین زنجیر قرار دارد. لودر یک دستگاه دارای یک نوار نقاله تلسکوپی است که مواد را به‌صورت متحرک و قابل تنظیم به محل مصرف ارسال می‌کند.

5 مزیت اصلی ریکلایمر

  • افزایش بهره‌وری: ریکلایمر باعث می‌شود مواد به‌صورت یکنواخت ترکیب شده و با کیفیت بالا در دسترس باشند؛ به همین علت فرآیندهای پس از استخراج مانند خرد کردن، آسیاب کردن، فلوتاسیون و … بهتر و سریع‌تر انجام می‌شوند.
  • کاهش هزینه‌های تولید: این دستگاه با کاهش هزینه‌های حمل و نقل و ذخیره سازی، به بهبود راندمان و سودآوری صنایع کمک می‌کند.
  • حفاظت از محیط زیست: ریکلایمر با کاهش تولید گرد و غبار، نویز و آلودگی هوا، آب و خاک، به حفاظت از محیط زیست و سلامت کارگران کمک می‌کند. ریکلایمر با استفاده از انرژی الکتریکی، مصرف سوخت فسیلی را کاهش می‌دهد.
  • انعطاف پذیری: ریکلایمر معدنی قابل حرکت در سه جهت افقی، عمودی و دورانی است. این باعث می‌شود که بتواند به‌صورت شعاع کشیده، لایه‌لایه یا تصادفی مواد را جداسازی و منتقل کند.
  • قابل تنظیم بودن: تنظیمات این دستگاه بر اساس نوع، سایز، شکل و خصوصیات فیزیکی مواد فله‌ای قابل تغییر است.